Więźba jako kluczowy element konstrukcji dachu
Przy budowie domu jednorodzinnego szczególną uwagę trzeba zwrócić na dobór odpowiedniego dachu, doskonale chroniącego wnętrze przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W skład konstrukcji wysokiej jakości zadaszeń wchodzą rozmaite komponenty. Wśród nich kluczową rolę odgrywa więźba dachowa. Warto dowiedzieć się, czym jest ten element oraz w jaki sposób się go klasyfikuje. Takie informacje znajdziesz w niniejszym artykule.
Czym są więźby dachowe?
Więźba dachowa to konstrukcja ciesielska w postaci drewnianego szkieletu dachu. Za jej najważniejsze zadanie uznaje się przenoszenie obciążeń z pokrycia dachowego za pomocą umieszczonych w stelażu złączy. Więźby dachowe najczęściej wykonuje się z wysuszonego i zaimpregnowanego drewna konstrukcyjnego oferowanego przez takie firmy jak tartak Ecowood Polska z Poznania. Najważniejszym elementem więźby jest trójkątny wiązar, na którym spoczywa pokrycie dachu. W większości przypadków wiązary montuje się na belkach stropu poddasza albo na murze za pomocą tzw. murłaty. Właściwie zaprojektowana i starannie wykonana więźba dachowa zapewnia dachowi trwałość i odporność na uszkodzenia np. pod wpływem silnego wiatru lub zalegającego na zadaszeniu śniegu. Znacząco wpływa też na wygląd budynku, podnosząc jego walory estetyczne.
Najpopularniejsze rodzaje więźb dachowych
Wyróżnia się rozmaite typy więźb dachowych. Wśród nich można wymienić m.in. takie konstrukcje, jak:
więźba krokwiowa – jedna z najprostszych konstrukcji, która przy odpowiednim wykonaniu wyróżnia się stabilnością; zazwyczaj wyróżnia się dwie jej odmiany, czyli więźbę krokwiowo-belkową oraz z krokwiami opartymi o ścianę;
więźba jętkowa – wyposażona w dodatkowy element konstrukcyjny w postaci jętki łączącej i usztywniającej krokwie; rozwiązanie to wyróżnia się ekonomicznością oraz łatwością realizacji;
więźba płatwiowo-kleszczowa – wyróżniająca się uniwersalnością zastosowania; można je z powodzeniem wykorzystywać zarówno w przypadku dachów płaskich, jak i jedno- i dwuspadowych.
W ostatnich latach poza tradycyjnymi, wykonywanymi na placu budowy konstrukcjami, do których łączenia służą wkręty ciesielskie, coraz większą popularnością cieszą się także modele prefabrykowane przygotowywane w fabryce. Rozwiązanie to pozwala na skrócenie czasu montowania dachu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana