Świetliki z poliwęglanu a świetliki stalowo-szklane – porównanie
Świetliki dachowe to rozwiązanie powszechnie stosowane w budynkach o dużej powierzchni, takich jak hale magazynowe i produkcyjne. Dzięki nim można tanio i efektywnie doświetlić duże, zadaszone pomieszczenia, bez marnowania energii elektrycznej. Na rynku dostępne są dwa rodzaje świetlików – szklane i z poliwęglanu. Które są lepsze?
Jakie są właściwości świetlików z poliwęglanu?
Poliwęglan to materiał jest chętnie wykorzystywany do produkcji różnego rodzaju elementów budowlanych, w tym właśnie świetlików. Jego główną zaletą są właściwości termoizolacyjne oraz świetlne. Poliwęglan skutecznie przepuszcza światło słoneczne - dzięki temu świetliki z niego wykonane są bardzo skuteczne w doświetlania wnętrz. Ponadto, ze względu na swoją lekkość, montaż takiego świetlika nie sprawia większych problemów. Jest przy tym materiałem bardzo wytrzymałym - dobrze radzi sobie np. z obciążeniem śniegiem – i niepodatnym na działanie czynników środowiskowych. Świetliki poliwęglanowe znajdziemy m.in. w ofercie firmy CMPlast.
Charakterystyka świetlików ze szkła
Świetliki stalowo-szklane to rozwiązanie starsze i już coraz rzadziej wykorzystywane. Szkło dobrze przepuszcza światło i jest odporne na działanie wilgoci czy temperatur, a przy tym ma bardzo dobre właściwości termiczne – pozwala skuteczniej utrzymać temperaturę wnętrza. Z drugiej strony są ciężkie i przez to bardzo obciążają konstrukcję dachu. Dodatkowo są mniej elastyczne i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.
Na jakie rozwiązanie warto się zdecydować?
Porównując właściwości obu rodzajów świetlików nie można mieć wątpliwości, że produkty wykonane z poliwęglanu są rozwiązanie znacznie skuteczniejszym. Choć ich przepuszczalność światłą jest nieco niższa, niż w przypadku szkła, to nadrabiają one zdecydowanie większą wytrzymałością na różnego rodzaju uszkodzenia, obciążenia i czynniki środowiskowe. Są one przy tym znacznie mniejszym obciążeniem dla konstrukcji dachowej, co ma duże znaczenie kiedy dach musi zostać obciążony innymi elementami, np. instalacją fotowoltaiczną. W związku z tym nie dziwi fakt, że przedsiębiorstwa budujące obiekty wielko powierzchniowe, takie jak hale i magazyny, decydują się na świetliki z poliwęglanu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana