Rodzaje pokryć dachowych
Każdy, kto zdecydował się na wybudowanie własnego domu, prędzej czy później stanie przed dylematem dotyczącym sposobu pokrycia dachu. Dach pełni funkcje ochronną, jest zwieńczeniem budynku, a przede wszystkim stanowi o jego charakterze. Na rynku występuje wiele rodzajów pokryć dachowych. Wszystkie posiadają swoje zalety, dlatego tak trudno jest dokonać ostatecznego wyboru. Jakie są główne rodzaje pokryć dachowych?
Dachówki ceramiczne
Dachówka ceramiczna to pokrycie dachowe cieszące się niezwykłą popularnością. Jest atrakcyjna wizualnie, wykonana z naturalnych materiałów, a przede wszystkim trwała. Producenci twierdzą, że może nawet wytrzymać 150 lat. Nietrudno w to uwierzyć, bo obserwując stare budynki pokryte równie zabytkową, ale wytworzoną na podobnych zasadach dachówką ceramiczną, widać ich doskonałą kondycję. Dachówki nie dosyć, że tworzą szczelne pokrycie dachowe, to również są warstwą o dobrych właściwościach termicznych i akustycznych.
Do głównych jej atutów należy mrozoodporność, spowodowana bardzo słabą nasiąkliwością. Nie działają na nią promienie słoneczne i inne czynniki związane z aurą. Jest również odporna na zniekształcenia i działania mechaniczne. Wadą może być stosunkowo duży ciężar, a także wysoka cena.
Pokrycia z blachy
Tańszą alternatywa dla dachówek, jest blacha. Pokrycia z blachy występują w dwóch rodzajach – blachodachówki i blachy trapezowe. Produkowane z blachy stalowej lub aluminiowej, i dystrybuowane przez firmy takie, jak sklep KOWAL, są dostępne w różnych kształtach i kolorach. Wybierając wyrób dobrej jakości, dostaje się blachodachówkę dodatkowo wzmocnioną. Może to być obustronne ocynkowanie lub dodatkowe warstwy lakieru. Dodatkowo płaszczyzny mogą być wykończone specjalną posypką lub żywicą. Jest to wzmocnienie, a dodatkowo bardzo dobrze się prezentuje.
Gont drewniany i bitumiczny
Zarówno gont bitumiczny, jak i drewniany stosuje się w przypadku skomplikowanych dachów. Ten rodzaj pokrycia wygląda dosyć efektownie, zwłaszcza w przypadku drewna, które jednak trzeba odpowiednio zaimpregnować.
Tworzywa sztuczne i pokrycia naturalne
Na rynku obecne są pokrycia dachowe z tworzyw sztucznych. Materiałem jest głównie poliwęglan, PCV lub pleksi. Stosowane są jednak najczęściej do pokrywania wiat, tarasów oraz ogrodów zimowych. Natomiast naturalne pokrycia to trzcina lub kamienny łupek dachowy. Pokrycia mogą być bardzo trwałe. Widzi się je na obiektach zabytkowych, a współcześnie stosowane są do pokrywania obiektów stylizowanych na stare i związane z dawnym folklorem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana