O czym należy pamiętać układając dachówkę?
Dachówka to jeden z materiałów wykorzystywany do pokrycia dachów. Stał się szczególnie popularny w ostatnich latach ze względów praktycznych, ale także efektownego wyglądu. Jednak zanim zdecydujemy się na ten rodzaj pokrycia, warto poznać najważniejsze informacje na temat tego, jak układać dachówkę.
Jakie są podstawowe zasady poprzedzające układanie dachówki?
Jeżeli marzy nam się dach pokryty piękną dachówką, to warto o tym pomyśleć już na etapie wyboru projektu domu. Trzeba zawrócić uwagę na konstrukcję dachu oraz to, jaki materiał przewidział autor projektu do jego pokrycia. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ dachy, na których ma się znaleźć dachówka, muszą posiadać odpowiednią konstrukcję. Przede wszystkim strop, na którym spocznie ciężar dachówek powinien być odpowiednio solidny. Jeżeli w oryginalnym projekcie domu autor sugeruje inne pokrycie dachowe, możecie skorzystać z usług adaptacji projektu i przystosować konstrukcję dachu pod dachówkę.
Jakie są rodzaje dachówek?
Druga ważna kwestia to wybór rodzaju dachówki, jaka znajdzie się na dachu. Do wyboru są produkty ceramiczne oraz betonowe. Te ceramiczne, jak sama nazwa wskazuje wykonane są z gliny wypalanej w wysokich temperaturach. Dzięki temu są trwałe, odporne na uszkodzenia i doskonale się prezentują na dachu. Z kolei dachówki betonowe wykonywane są z betonu i pokryte warstwą szkliwa ceramicznego. W porównaniu do dachówek ceramicznych, te betonowe są tańsze oraz mniej trwałe. Rodzaje dachówek dostępne są w wersjach matowych, z połyskiem, gładkich bądź falowanych, a także w wielu kolorach. Dobrej jakości dachówki ceramiczne i betonowe znajdziemy w ofercie hurtowni pokryć dachowych Plast-Metal.
Jak przygotować dach pod dachówkę?
Pierwszy etap przed ułożeniem dachówki to pokrycie dachu folią. Należy ją przytwierdzić do krokwi przy pomocy mocnych zszywek. Kolejny krok to określenie ilości oraz rozstawu łat dla dachówki. Następnie przybija się łaty, wykonuje okap dachowy i można przystąpić do układania dachówki. Powinno rozpocząć się od prawego dolnego narożnika połaci oraz dachówek skrajnych, które trzeba przykręcić do łat. Jeśli dachówki w okolicach komina bądź okien dachowych wymagają przycięcia, należy to robić poza dachem, aby pył nie zabrudził ułożonej już dachówki oraz folii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana