Najważniejsze elementy drewnianej więźby dachowej
System pokryć dachowych przeszedł radykalną przemianę od pierwszych dni istnienia dachów krytych strzechą. Zastąpiła je drewniana więźba dachowa, czyli złożony element architektoniczny, który jest integralnym podparciem całego dachu. Te struktury są wszechobecne w konstrukcjach budowlanych. Z czego się składają? Poznaj najważniejsze elementy drewnianej więźby dachowej.
Więźba dachowa i jej funkcje
Więźba dachowa to funkcjonalny element systemu dachowego, który daje właścicielowi domu wiele korzyści. Mocny dach wsparty na odpowiedniej konstrukcji z drewna wraz z odpowiednim pokryciem dachowym chroni przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi – od słońca po śnieg i deszcz.
System drewnianego szkieletu wspiera, podtrzymuje i wzmacnia konstrukcję dachu, a przy tym jest ekonomiczny w budowie. Jego funkcjonalność sprawia, że więźba dachowa jest niezbędna dla integralności budynku i całej połaci dachowej.
Z czego składa się drewniana więźba dachowa?
Ze względu na swoje funkcje wzmocnienia i podtrzymywania dachu więźba musi być zbudowana ze stabilnego i mocnego materiału drewnianego. Najważniejsze elementy, które tworzą więźbę dachową to:
- Krokwie - belki ułożone równolegle do kierunku połaci dachowej. Dźwigają jej obciążenie
- płatwie - belki poziome, które biegną równolegle do kalenicy dachu. Stanowią podpory dla krokwi, są oparte na słupach
- murłaty - belki poziome mocowane na murowanej ścianie. To na nich opierają się krokwie i krawężnice
- jętki - poziome belki, które łączą pary krokwi, są ich podporami i zwiększają ich nośność
– Do podstawowych elementów więźby dachowej zalicza się także krawężnice, które spełniają rolę krokwi w narożach połaci dachowej oraz kleszcze, czyli elementy z desek grubości 25-35 mm, które montuje się poniżej płatwi, by spięły krokwie – tłumaczy specjalista z firmy konstrukcjeadamczyk.pl zajmującej się profesjonalnym wykonaniem drewnianych konstrukcji dachowych.
Pozostałe, ale równie ważne części więźby dachowej to krzyżulec, miecze, wiatrownica, kulawka, dźwigar, belka podwalinowa, wiązary i zastrzał. Wszystkie razem tworzą stabilny, zwarty szkielet podtrzymujący i dźwigający system dachowy.
Warto pamiętać, że konstrukcja więźby dachowej dotyczy to nie tylko budowy domu od podstaw, ale także prac remontowych na dachu. Wielu właścicieli nieruchomości korzysta z niezbędnej renowacji tej struktury, aby zmienić konstrukcję dachu lub zaaranżować nową przestrzeń życiową. W zależności od planu rozwoju i specyfikacji zmian w strukturze dachu, właściciele domów mogą z łatwością zyskać więcej miejsca np. na poddaszu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana