Najważniejsze czynności dekarskie
Dekarz jest zawodem, w ramach którego świadczy się usługi polegające na pokrywaniu, a także naprawianiu różnych rodzajów dachów. To specjalista odpowiada za solidne wykonanie jednego z najważniejszych elementów domu, który ma nieść ze sobą przede wszystkim bezpieczeństwo. Jakie są zatem najważniejsze czynności wykonywane przez dekarza? I jak wygląda jego praca?
Specyfika zawodu dekarza
Dekarz wykonuje zazwyczaj usługi w okresie wiosenno-letnim, a to wszystko ze względu na warunki pogodowe i związane z tym czynności zewnętrzne. Zimą praca dekarza odbywa się w warsztacie, gdzie przygotowuje różne elementy pokryć dachowych. Zawód ten jest na pewno niekorzystny z punktu widzenia zdrowia – dekarzowi grozi hałas czy szkodliwe warunki atmosferyczne. Największe zagrożenie to jednak praca na wysokości.
– Dekarz powinien znać różne techniki i sposoby wykonywania dachów. Jest to zawód, który bezustannie się zmienia, także konieczne jest również czujne przyglądanie się nowinkom i wszelkim zmianom w dekarstwie – tłumaczy przedstawiciel firmy Ledor.
Zadania, które wykonuje dekarz
Określenie „dekarz” pojawiło się dopiero w XIX w. Nazwa ta powstała od pokrycia dachowego tworzonego z targanej słomy. W dawnych czasach obowiązkami dekarza zajmował się cieśla. Dzisiaj zawód ten niewiele się różni, natomiast na pewno techniki i sposoby montażu dachu są dokładniejsze i bezpieczniejsze.
Dekarz musi być profesjonalistą, który posiada odpowiednie doświadczenie oraz wiedzę dotyczącą budowy dachów. Nie jest to łatwa praca, szczególnie że niesie ze sobą dużą odpowiedzialność. Dekarze realizują przede wszystkim zadania związane z montażem, jak i konserwacją pokryć dachowych. Na co dzień operują takimi materiałami jak dachówki ceramiczne, dachówki bitumiczne, blachy czy blachodachówki.
Do zakresu usług dekarskich można zaliczyć także wykonywanie remontów i ociepleń dachowych. Dodatkowo, o czym wie niewiele osób, rzemieślnik ten zajmuje się odśnieżaniem dachów. Oprócz wymienionych już czynności dekarz może również:
wstawiać okna dachowe,
wykonywać spadki i kliny z wełny oraz styropianu,
montować folie dachowe i systemy rynnowe,
murować, ocieplać i udrażniać kominy,
przeprowadzać renowację i oczyszczanie strychów,
montować drabinki, świetliki dachowe, płotki przeciwśniegowe czy ławy kominiarskie,
wykonywać podbitkę okapu dachowego,
utylizować stare poszycia dachowe.
Dobry dekarz jest w stanie wykonać solidny dach, który przez długie lata będzie spełniał poprawnie wszystkie funkcje użytkowe. To dlatego warto nawiązać współpracę z profesjonalnym rzemieślnikiem, który wprowadzi jak najnowocześniejsze rozwiązania do domowego pokrycia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana