Najczęstsze usterki dachów
Dachy pełnią niezwykle istotną funkcję we współczesnym budownictwie. Nie tylko chronią wnętrze budynku przed deszczem czy śniegiem podczas zimy, ale także stanowią izolację od bardzo niskich temperatur. Z kolei latem dach ma za zadanie odpierać promienie słoneczne, zapewniając murom nieco więcej chłodu. Właśnie dlatego bardzo ważne jest odpowiednie wykonanie dachu oraz wybranie jak najlepszych materiałów, z jakich zostanie stworzony. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, iż do środka nie będzie przedostawała się woda oraz wilgoć. Nie warto więc oszczędzać na tym elemencie budynku i wybrać jak najlepszych fachowców. Jakim usterkom mogą ulegać dachy?
Nieszczelność dachu
Pojawienie się na poddaszu zawilgoceń bądź wykwitów na ścianach może oznaczać, iż dach naszego domu jest nieszczelny. Nieszczelność może pojawić się na skutek nieodpowiednio położonego dachu lub pod wpływem starzenia się materiału. Często zdarza się, iż na szczelność wpływają uszkodzenia folii dachowych lub wadliwe uszczelnienie wyłazów bądź okien dachowych.
W takiej sytuacji konieczna będzie jak najszybsza naprawa dachu. Nieszczelność może bowiem nieść ze sobą wiele niepożądanych skutków, takich jak zalanie oraz pojawienie się wewnątrz wilgoci lub rdzy. Zlekceważenie powstałej usterki może prowadzić z czasem do rozszczelnienia pokrycia dachowego. Właśnie dlatego warto pamiętać o wykonywaniu profilaktycznych kontroli połaci dachowych, zatrudniając w tym celu profesjonalną firmę dekarską.
Zawilgocenie termoizolacji budynku
Zawilgocenie termoizolacji budynku jest usterką, która pojawia się stosunkowo często. Występuje zwykle na skutek nieprawidłowego sposobu montażu dachu. Taka awaria może doprowadzić do szybkiego rozprzestrzeniania się wilgoci wewnątrz budynku.
Jak mówi specjalista z firmy WER – MAT, specjalizującej się w wykonywaniu profesjonalnych usług dekarskich: Zawilgocenie termoizolacji pojawia się szczególnie często w przypadku dachów płaskich. Jeżeli podczas kładzenia tego typu dachu nie dopilnuje się wykończenia izolacji np. wokół wypustów dachowych czy też nie wykona się właściwego wygładzenia izolacji w narożnikach, doprowadzi to do problemów z dachem w przyszłości. Do położenia dachu warto więc wybrać sprawdzoną ekipę fachowców, którzy zadbają nawet o najdrobniejsze szczegóły podczas montażu dachu.
Naprawa uszkodzeń na dachu
Dach może ulec uszkodzeniu z wielu różnych powodów. Niezależnie od usterki, ważne jest jednak, aby jak najszybciej zająć się jej naprawą. Szybka reakcja pozwoli zapobiec poważniejszym problemom. Do naprawy powłoki dachu wykorzystuje się bardzo często specjalną farbę. Jeżeli uszkodzenia powłoki są głębsze, zaleca się położenie dwóch warstw farby. Przed przystąpieniem do malowania, uszkodzony obszar musi zostać dokładnie oczyszczony. Wszelkie prace wykonywane na dachu powinno przeprowadzać się nie tylko w profesjonalny, ale jak najbardziej bezpieczny sposób. W związku z tym najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie dekarskiej, która oprócz naprawy dachu wykona także jego konserwację.
Usterki dachów mogą pojawiać się na skutek nieprawidłowego montażu bądź nieodpowiedniej eksploatacji. Wszystkie uszkodzenia należy jak najszybciej naprawiać, aby zapobiec poważniejszym problemom, które mogą wpływać negatywnie na konstrukcję całego budynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana