Metody izolowania dachów płaskich
Źle izolowany dach jest drugim po ścianach zewnętrznych elementem konstrukcji budynku, przez który z wewnątrz ulatnia się najwięcej ciepła. Zgodnie z różnymi wyliczeniami jest to około 25% energii. Szczególnie dużo ciepła ulatnia się przez tzw. stropodachy, czyli dachy płaskie. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o ich odpowiednie ocieplenie. W dzisiejszym artykule przedstawimy popularne metody izolowania dachów płaskich. Zapraszamy do lektury.
Sposób izolacji zależny jest od konstrukcji dachu
Zanim zaczniemy zastanawiać się, w jaki sposób ocieplić dach płaski, należy poznać jego konstrukcję. To od niej w największym stopniu uzależniona jest metoda izolacji. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje dachów płaskich: wentylowane i niewentylowane.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Inbud z Gdyni, która zajmuje się dystrybucją i sprzedażą izolacji technicznych oraz budowlanych: Dachy wentylowane wyróżnia obecność specjalnej szczeliny pomiędzy wodoszczelnym pokryciem a izolacją cieplną. Szczelina ta umożliwia swobodny przepływ powietrza nad stropem. W przypadku dachów niewentylowanych poszczególne warstwy przylegają bezpośrednio do siebie. Pokrycie wykonane jest na warstwie izolacyjnej, przez co bardzo często dochodzi do zawilgocenia ocieplenia. Sposobem na wyeliminowanie wilgoci jest ułożenie izolacji paroszczelnej, jednak większość inwestorów budujących dachy tego typu w przeszłości rezygnowało z dodatkowej izolacji.
Izolacja dachu wentylowanego
Izolacja dachu wentylowanego polega na ułożeniu materiału na warstwie stropu. Pierwszym etapem jest w tym przypadku ułożenie paroizolacji na konstrukcji nośnej. Następnie układana jest warstwa ocieplająca. Obecność specjalnej szczeliny pełniącej funkcję warstwy wentylacyjnej pozwala na wyeliminowanie problemów z niekontrolowanym przepływem wilgoci. Dzięki temu wilgoć nie dostaje się do warstwy izolacyjnej. W sytuacji remontu dachu wentylowanego wybór sposobu docieplenia zależny jest od dostępu do przestrzeni wentylowanej. Jeśli nie jest on niczym utrudniony, to wykonanie izolacji sprowadza się do ułożenia warstwy materiału termoizolacyjnego na już istniejącej izolacji.
Izolacja dachu niewentylowanego
Stropodachy niewentylowane najczęściej spotkać można na halach produkcyjnych i magazynowych, budynkach handlowych oraz obiektach sportowych. W konstrukcjach tego typu izolację układa się bezpośrednio na warstwie nośnej, czyli pod powłokami pokrycia dachowego. W niektórych przypadkach na izolację kładziona jest jeszcze gładź cementowa. Należy przy tym pamiętać o ułożeniu paroizolacji, którą najczęściej stanowi specjalnie przygotowana do tego folia. Jeżeli dach niewentylowany jest remontowany, przed ułożeniem ocieplenia trzeba usunąć wszystkie warstwy aż do betonowej wylewki na stropie. Dopiero później można rozpocząć układanie poszczególnych warstw izolacji paroszczelnej, termicznej i przeciwwodnej.
Izolacja dachów płaskich – jakie materiały?
Wśród najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do izolacji dachów płaskich wymienia się wełnę mineralną oraz styropian. Oba materiały wyróżnia niski współczynnik przenikania ciepła, który jest najważniejszym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze ocieplenia. Ciekawą alternatywą dla wełny i styropianu są płyty z pianki PIR i PUR, które szczególnie dobrze sprawdzają się, gdy grubość izolacji jest ograniczona. Współczynnik przenikania ciepła w przypadku obu pianek osiąga jeszcze niższe wartości, co pozwala zmniejszyć grubość izolacji nawet o połowę. Zamiast układania płyt termoizolacyjnych można zdecydować się na system natryskowy pianą poliuretanową. Pozwala to wyeliminować nieszczelności pomiędzy płytami. System natryskowy ma jednak jedną wadę. Jest znacznie droższy od tradycyjnych metod.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana