Jakie są najczęstsze usterki kominowe?
Do podstawowych funkcji komina zalicza się odprowadzanie spalin i sadz powstałych w komorze kotła, które, w razie dostania się do pomieszczenia, mogłyby być bardzo niebezpieczne. Jest niezbędny, aby zaszedł sam proces spalania. Choć jego konstrukcja wydaje się nieskomplikowana, w procesie budowy lub eksploatacji może dojść do usterek, które zaburzą jego prawidłowe działanie, i mogą zagrozić bezpieczeństwu mieszkańców. Jakie usterki komina zdarzają się najczęściej?
Zatkanie światła komina
Do tej usterki dochodzi zazwyczaj w wyniku gromadzenia się nadmiernej ilości sadzy lub przez ptaki, które wiją gniazda w jego wnętrzu. Na skutek tego spaliny nie mogą być skutecznie odprowadzane, dławią ogień, a paliwo daje mniej ciepła. Powstaje także ryzyko zatrucia czadem. Rozwiązaniem problemu jest regularne czyszczenie komina i jego konserwacja przynajmniej cztery razy w roku, wykonywana przez kominiarza.
Nieodpowiednia izolacja
Nadmierne wychładzanie komina prowadzi do kondensacji pary wodnej, a w następstwie osadzaniu się sadzy w jego wnętrzu. Ponieważ przebudowa jest niemożliwa, w tym wypadku również należy dbać o regularne czyszczenie przewodu. Zakład Usług Kominiarskich Janusza Mitrasa wykonuje profesjonalną kontrolę przewodów kominowych i wykrywa ewentualne usterki, które mogą umknąć niedoświadczonym użytkownikom, a stanowią zagrożenie dla ich zdrowia lub życia.
Nieprawidłowa wysokość
Im wyższy jest komin, tym wyższy ciąg. Aby piec pracował dobrze, ciąg musi być optymalnie wyważony. Według przepisów, poprawna wysokość komina to około 5 metrów, jednak ta wartość jest uzależniona od objętości spalin, warunków atmosferycznych (np. wiatru) oraz wysokości okolicznych budynków. Zbyt krótki przewód kominowy można wydłużyć, stosując odpowiednio dobrane nakładki.
Uszkodzone wnętrze komina
Ponieważ spaliny gromadzące się w kominie są dość agresywne, jego ściany są nieustannie narażone na szkodliwe działanie. Dlatego bardzo istotne jest zabezpieczenie ich przewodu dedykowanymi wkładami, w innym wypadku, może dojść do zawilgocenia ściany kominowej, a nawet pożaru. Należy pamiętać o regularnej wymianie, ponieważ w wyniku eksploatacji ulegają korozji oraz uszkodzeniom mechanicznym. Słaby ciąg w kominie może być także spowodowany źle dobraną nasadą na jego wylocie. Jej zadaniem jest ochrona wnętrza przewodu np. przed opadami, jednak niekiedy wpływa na funkcjonowanie całej konstrukcji. Można to sprawdzić zdejmując na chwilę nasadę i obserwując, czy ciąg się zwiększa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana