Jak zutylizować papę?
Papa jest odpadem kłopotliwym i dość niebezpieczny, którego należy się jak najszybciej pozbyć. Uzyskiwana jest w wyniku remontu dachu. Z papy jest formowana warstwa izolacyjna pokrycia dachowego i każdorazowy remont wymaga pozbycia się poprzedniej warstwy. Nieprawidłowe składowanie papy i utylizacja może wiązać się z różnymi, dość wysokimi karami. Jak legalnie, najszybciej i najskuteczniej pozbyć się tego odpadu?
Czym jest papa?
Papa jest specjalnym odpadem. Należy do grupy nieczystości poremontowych. Problem jej utylizacji pojawia się głównie podczas takich prac jak wymiana pokrycia dachowego. Papy mają kod 17 03 80 i mogą mieć łącznie dość wysoki ciężar.
Co zrobić z zużytą papą?
Papy nie wolno składować w typowych pojemnikach na odpady komunalne. Znacznie lepszym pomysłem jest wywóz do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) lub wynajęcie specjalnego kontenera. W pierwszym wypadku należy pamiętać, że tylko nieliczne gminy zgadzają się na nieodpłatne przyjęcie papy do punktu. Jeśli domownicy dostaną zielone światło na ową operację, muszą wynająć specjalny samochód, przeznaczony docelowo do transportu odpadów. Muszą wziąć pod uwagę wielkość pojazdu oraz obecność dostosowanej przestrzeni załadunkowej do przewozu brudnych i pylących ładunków. Taki samochód na pewno nie powinien mieć żadnego kontaktu z produktami spożywczymi.
Wynajęty kontener na papę również nie może mieć dowolnej postaci. Jego dostarczaniem zajmują się specjalne firmy wywozowe, mające w swojej ofercie kontenery o różnej pojemności (od 2 do 40 m3). Przed zleceniem takiej usługi warto upewnić się, czy po umieszczeniu określonej ilości papy, kontener nie będzie za ciężki do przeniesienia i przewiezienia na składowisko.
Ewentualnie można jeszcze zamówić tzw. big baga (duża torba lub kontener o pojemności 0,5-1,5 m3), który po napełnieniu jest odbierany przez samochody specjalistyczne, wyposażone w HDS. Dobrą opcją jest także skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się transportem odpadów. Przykładem jest firma Eko-Jumir, zapewniająca wywóz i utylizację odpadów budowlanych (np. papy).
Jak przechowywać papę?
Przed wywozem papy do składowiska przez jakiś czas będzie ona umieszczona na posesji. Kardynalnym błędem jest umieszczenie tego odpadu na mało uczęszczaną część posesji – takie postępowanie wiąże się z prawdopodobnym mandatem, udzielonym przez straż miejską, która często kontroluje działki, gdzie przeprowadzany jest remont pokrycia dachowego. Dobry pomysł to składowanie papy na paletach, zabezpieczonych plandeką.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana