Jak zrobić dach dwuspadowy? Wskazówki
Dach dwuspadowy nazywa się również dwupołaciowym, siodłowym i szczytowym. Ma dwie przeciwległe połaci, które są połączone w kalenicy. Wyróżnia się trójkątnymi ścianami bocznymi, czyli szczytami, które zamykają bryłę zadaszenia w płaszczyznach, które były prostopadłe do kalenicy. Sprawdź, jakie są etapy budowy. Jaki powinien być kąt nachylenia? Poznaj rodzaje spadzistych dachów i wybierz najlepszą opcję dla Twojego domu.
Jakie są etapy budowy dwuspadowego dachu?
Konstrukcja dachu dwuspadowego składa się z części nośnej-szkieletu i wykończenia, a więc pokrycia. Aby ochronić go przed wilgocią czy nieszczelnością należy przeprowadzić poprawnie proces. Pierwszym krokiem jest projekt zadaszenia. Wszystko zależy od typu domu czy preferencji, a także liczby i układu okien dachowych czy stopnia nachylenia. Na tym etapie wybiera się również typ pokrycia dachowego. Najczęściej wybiera się:
- dachówkę ceramiczną
- beton
- blachodachówkę
Kolejnym etapem jest wybór więźby dachowej. Wyróżnia się:
- jętkowe
- krokwiowe
- płatwiowo-jętkowe
Na typ więźby dachowej wpływa kształt zadaszenia oraz wielkość i szerokość obiektu. Dobrze także, aby wykonawcy zobaczyli projekt zadaszenia. Na początku montuje się części bazowe, a więc murłaty, czyli element, który utrzymuje krokwie. Potem mocuje się krokwie, a więc belki. Instaluje się je pod kątem od kalenicy, a więc najwyższego punktu i dociera aż do ścian nośnych, na których bazuje konstrukcja. Zadaniem krokwi jest przeniesienie ciężaru pokrycia dachowego i konstrukcji. Następnie konstrukcje więźby dachowej zakrywa się paroszczelną folią. Odpowiada ona za szczelność i nieprzemakalność. Nie można zapomnieć o zakładkach. Wskazówka: Odcinki folii powinny zachodzić na poprzedni na około 10 centymetrów.
Kolejnym etapem w przypadku domu z dachem dwuspadowym jest łacenie. Przybija się do krokwi kontrłaty, a potem prostopadle do nich dachowe łaty. Ważne, aby instalować je na przeciwległych stronach zadaszenia. Muszą być połączone w kalenicy, a więc u szczytu zadaszenia. Pozwoli to na otrzymanie właściwej wentylacji pomiędzy dachówką a membraną dachową. Następnie montuje się:
- okna
- pas rynnowy
- rynny
- okap
Potem montuje się pokrycie dachowe oraz ocieplenie.
Jaki kąt nachylenia połaci powinien mieć dwuspadowy dach?
Projekty domów z dachem dwuspadowym powinny obejmować wyznaczenie jego kąta nachylenia. Może być także wyznaczony w decyzji o warunkach zabudowy. Ponadto wpływa na niego sposób zagospodarowania poddasza. Zadaszenie kryjące poddasze użytkowe jest dużo bardziej strome niż te nad parterowym domem. Obecnie najczęściej domy z użytkowym poddaszem mają zadaszenie pod kątem nachylenia 35-45 stopni. Dzięki temu możliwe jest zachowanie proporcji między dachem a ścianą. Natomiast domy parterowe są niższe niż kiedyś. Przy niskim zadaszeniu dużo lepiej widać ściany. Płaską powierzchnię można urozmaicić częściami i szczegółami, takimi jak wykusze, tarasy, podcienie czy okiennice. W celu zwiększenia optycznie zadaszenia można pomyśleć o wysunięciu okapu.
Jakie są rodzaje spadzistych dachów?
Warto wiedzieć, że spadziste dachy są pochylone pod kątem 20-60 stopni. Zawierają zestawione ze sobą płaskie wielokąty. Ze względu na ich liczbę wyróżnia się kształt zadaszenia:
- jednospadowy – składa się z jednej połaci w formie prostokąta. Najczęściej stosowany przy niewielkich budynkach czy garażach
- dwuspadowy – jest łatwy w konstrukcji i niedrogi
- czterospadowy – obejmuje dwie połacie podłużne w formie trapezu i dwie boczne trójkątne
- naczółkowy – polega na ściętych ukośnymi płaszczyznami dwóch połaciach i szczytach
- mansardowy – składa się z połaci górnej, która ma mniejsze nachylenie i dolnej, która jest bardziej stroma
- wielospadowy – stanowi kombinację tych różnych zadaszeń
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana