Jak wybrać więźbę dachową?
Więźba dachowa to drewniany szkielet dachu, będący konstrukcją ciesielską, składający się między innymi z wiązarów, murłat i krokwi. Główną rolą więźby jest przenoszenie obciążenia z pokrycia dachowego na konstrukcję ścian nośnych budynku. Więźba, w związku z tym, że ma do udźwignięcia niemały ciężar, musi być wyjątkowo trwała i wytrzymała. Jakie rodzaje więźby wyróżniamy? Jak wybrać więźbę dachową? O czym należy pamiętać przy jej zakupie? Podpowiadamy!
Drewniana więźba dachowa, ze względu na swoją stosunkowo niewielką wagę, jest doskonałą alternatywą dla konstrukcji stalowych czy żelbetowych. Stosuje się ją zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w obiektach użytkowych czy przemysłowych. Jej konstrukcja pozwala na oparcie na niej dachów prostych, ale też bardziej skomplikowanych konstrukcji, których rozpiętość sięgać może nawet 30 metrów.
Solidna więźba – o czym warto pamiętać?
Poszukując solidnej i wytrzymałej więźby dachowej, warto zwrócić się do sprawdzonych producentów. Godną polecenia firmą, działającą na terenie województwa wielkopolskiego, specjalizującą się w produkcji konstrukcji drewnianych, w tym również więźby dachowej – zarówno w systemie tradycyjnym, jak i prefabrykowanym, jest MARWER.
Wysokiej jakości więźba dachowa wykonywana jest ze starannie wyselekcjonowanego, atestowanego drewna sosnowego lub jodłowego, poddanego odpowiedniej obróbce: suszeniu i impregnacji. Czynności te mają na celu podniesienie walorów użytkowych konstrukcji, sprawiając, że staje się ona wytrzymała, trwała i odporna na wilgoć oraz na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Tak zabezpieczone drewno nie pęka i nie odkształca się.
Rodzaje więźby dachowej
Ze względu na typ konstrukcji, wyróżniamy kilka rodzajów więźby dachowej. Wśród nich więźbę krokwiową – najprostszy i najpopularniejszy rodzaj stelaża dachowego, w którym krokwie oparte są na kalenicy i na murłatach. Więźbę krokwiową stosuje się w dachach, których rozpiętość nie przekracza 7 metrów, zaś kąt nachylenia jest nie większy niż 50 stopni.
W budowie dachów o większej rozpiętości (7-11 metrów) i nachyleniu (35-60 stopni) stosuje się więźbę krokwiowo-jętkową, w konstrukcji której, krokwie wzmocnione są tak zwanymi wiązarami jętkowymi. Więźba krokwiowo-jętkowa stosowana jest zwykle w budynkach z poddaszem użytkowym.
Na dachach o rozpiętości większej niż 11 metrów i kącie nachylenia 6-70 stopni, stosuje się więźbę płatwiowo-kleszczową, którą można montować zarówno na dachach jedno, jak i dwuspadowych, płaskich i stromych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana