Jak oszacować koszt wykonania dachu z płyty warstwowej?
Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo przemysłowe bez wykorzystania płyt warstwowych. Charakteryzuje je przede wszystkim łatwość oraz szybkość montażu, niskie koszty inwestycji oraz możliwość przeprowadzania prac w trudnych warunkach atmosferycznych. Najczęściej służą one do obudowy dachów budynków. Dodatkowo należy pamiętać, że nie jest to materiał konstrukcyjny, tylko osłonowy. Jak oszacować koszt wykonania dachu z płyty warstwowej?
Płyty warstwowe – podstawowe informacje
Płyty warstwowe posiadają rdzeń izolujący, którym najczęściej jest styropian, wełna mineralna czy poliuretan. Poszczególne ich rodzaje różnią się tym, że mają różne parametry termoizolacyjne i akustyczne, a także inną reakcję na ogień. Mogą się różnić także wagą. To, za co płyty warstwowe zyskały dużą popularność, to znacząco skrócony czas budowy obiektu. Tradycyjnie przy użyciu technologii murowanej może to zająć ok. 6 miesięcy, natomiast przy zastosowaniu płyt warstwowych – zaledwie miesiąc. To materiał, który zyskuje zastosowanie szczególnie w przypadku magazynów, hal produkcyjnych czy budynków usługowych.
Koszty wykonania dachu z płyt warstwowych
Co ciekawe, koszty wybudowania obiektów z zastosowaniem płyt warstwowych są o wiele niższe niż w przypadku tradycyjnej zabudowy. Najczęściej koszt zakupu związany jest z grubością materiału, a także rodzajem rdzenia. Najmniej zapłaci się za płyty ze styropianem, natomiast z perspektywy dłuższego użytkowania lepszą inwestycją mogą okazać się płyty warstwowe z rdzeniem PIR (poliuretan).
Cena materiału z rdzeniem styropianowym zaczyna się od 50 za metr kwadratowy. Jeżeli chodzi natomiast o poliuretanowe płyty, te o grubości ok. 100 mm będą kosztować ok. 80-90 zł. Do tego trzeba oczywiście doliczyć VAT w wysokości 23%, który obejmuje materiały budowlane.
Nie da się jednoznacznie określić, jaki może być koszt całościowy związany z wykonaniem dachu z płyt warstwowych. Wszystko zależy tak naprawdę od metrażu dachu, rodzaju użytego materiału, a także kosztu usług montażowych. Najlepszym sposobem na przeprowadzenie wyceny będzie zgłoszenie się do firmy wykonującej takie zlecenia. Gór-Stal to znany producent materiałów budowlanych od 16 lat. Oferuje przede wszystkim nowoczesne płyty warstwowe ścienne, dachowe i chłodnicze. Warto zawierzyć jej swoją inwestycję choćby ze względu na renomę i przystępne ceny.
Dach z płyt warstwowych jest trwały, ma dobrą termoizolację i jest idealnym rozwiązaniem do budynków przemysłowych. Warto rozważyć jego budowę, choćby ze względu na niskie koszty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana