Jak kłaść papę dachową?
Papę dachową układa się na podłożach sztywnych i równych, dlatego świetnie nadaje się do powierzchni, które zostały wykonane ze sklejki, płyt OSB lub desek (łączenie pióro lub wpust). Ze względu na swoje właściwości izolacyjne oraz konkurencyjną cenę jest wciąż chętnie wykorzystywana przez wielu właścicieli domów jednorodzinnych lub obiektów firmowych.
O czym należy pamiętać, kładąc papę dachową?
Pierwszym etapem kładzenia papy dachowej jest wykonanie odpowiedniego pomiaru powierzchni. W przypadku tego materiału jest on kładziony na zakładkę, a to oznacza, że realne zużycie go będzie wynosiło około 15-20% niż wynosi zmierzona płaszczyzna.
Pokrycia z papy dachowej układa się warstwowo. Pierwsza warstwa mocowana jest bezpośrednio do nawierzchni. Najczęściej wykorzystywane są w tym przypadku dwie metody. Pierwszą z nich jest przyklejanie papy bezpośrednio do powierzchni. Drugą natomiast przybijanie jej przy pomocy specjalnych gwoździ. Papa układana jest pasami, w taki sposób, że poszczególne arkusze nachodzą na siebie na około 10 cm. Należy pamiętać, by materiał nie załamywał się oraz by pomiędzy poszczególnymi warstwami nie znajdowały się pęcherze z powietrzem.
Kolejną warstwę papy najczęściej montuje się przy pomocy metody termozgrzewalnej. Polega ona na podgrzaniu palnikiem wewnętrznej strony materiału, a następnie nałożenie jej na przygotowaną pierwszą warstwę. W ten sposób uzyskuje się najefektywniejsze połączenie między materiałami, które zapewnia wysoką izolację przed wilgocią.
Należy pamiętać, że okrycia z papy dachowej nadają się jedynie do powierzchni o kącie nachylenia do 15°. Dlatego szczególnie często są stosowane w przypadku betonowych stropodachów.
Sprzedażą papy dachowej zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak GUT-BUD z województwa mazowickiego.
Zalety pokryć z papy dachowej
Ogromną zaletą papy dachowej jest łatwość jej układania. Prace z tym związane mogą zostać przeprowadzone nawet przez osoby niedoświadczone. Dodatkowo kładzenie poszczególnych arkuszy jest szybkie, co znacznie usprawnia prowadzenie prac wykończeniowych.
Co więcej, papy dachowe (zwłaszcza termozgrzewalne) cechuje wysoka wytrzymałość, która sięga nawet 30 lat. To świetny wynik biorąc pod uwagę, że jest to materiał znacznie tańszy niż pozostałe produkty o podobnym przeznaczeniu. Dlatego tak chętnie jest wykorzystywana również współcześnie. Do tego dochodzą również świetne parametry izolujące, które zabezpieczają budynek przed dostawaniem się do niego wilgoci.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana