Jak dobrać odpowiednie pokrycie dachowe do konstrukcji dachu?
Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego zapewni nam niezbędny poziom bezpieczeństwa, a także będzie stanowił estetyczne zwieńczenie całej budowli. W innym przypadku konieczna mogłaby być wymiana pokrycia nawet po kilku latach od jego założenia. Ponieważ do wyboru mamy różne opcje, w tym dachówkę, blachodachówkę i blachę, warto wiedzieć, jak dopasować pokrycie do konstrukcji konkretnej powierzchni.
Kiedy sprawdzi się dachówka?
Klasyczna dachówka to dobry wybór praktycznie na każdy rodzaj dachu, nawet ten o skomplikowanej konstrukcji. Trzeba jedynie w odpowiedni sposób zaprojektować plan jej układania i gotowe. Dach powinien mieć minimalne nachylenie w okolicach 22 stopni, jednak przy zastosowaniu odpowiednich zabiegów, wystarczy nawet 10 stopni.
Dachówki mogą być ceramiczne lub wykonane z cementu. Ich podstawową zaletą jest wysoka trwałość oraz dobre właściwości akustyczne. Są droższe niż pozostałe opcje, ale zapewniają estetyczny wygląd i mogą wytrzymać nawet sto lat. Nie mają problemów z porostami i mogą być glazurowane, angobowane lub barwione w masie. Różne rodzaje produktów tego typu oferuje producent pokryć dachowych Dachłącz, który oferuje wszystko, co jest potrzebne do wykonania dachu.
W jakich sytuacjach dobrym wyborem jest blachodachówka?
Blachodachówki nadają się zarówno na trudne konstrukcyjnie dachy, jak i te prostsze – w drugim przypadku z oczywistych względów ich montaż jest znacznie mniej czasochłonny, gdyż można wykorzystać produkt łączony w arkusze. Przytwierdzanie jest zalecane przy nachyleniu dachu na poziomie minimum 20-25 stopni. W innym przypadku trzeba będzie dodatkowo wykonać odwodnienie. Produkt cechuje dobra trwałość, przeważnie pomiędzy 30, a 50 lat. Gdzie stosuje się blachodachówki? Góra Kalwaria to jedno z miejsc, w których są popularne, ponieważ zdecydowała się na nie większość mieszkańców.
Dach z blachy – kiedy się na niego zdecydować?
Na dachy, które są płaskie i mają lekkie konstrukcje, często wykorzystujemy blachy lub alternatywnie papy. Minimalny kąt do ich montażu to 11 stopni, natomiast maksymalny – 31. Nie zaleca się jednak zakładać ich tam, gdzie nachylenie jest większe niż 22 stopnie. Odpowiednie uformowanie blachy pozwala na jej zastosowanie na powierzchniach o nachyleniu nawet na poziomie 3 stopni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana