Dlaczego dach prefabrykowany jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego dachu?
Wykonanie klasycznego dachu, wraz z jego pokryciem może niekiedy zajmować nawet do kilku miesięcy. Alternatywą dla tego rozwiązania stają się jednak coraz popularniejsze dachy prefabrykowane, które nie tylko usprawniają proces wykonania tego elementu budynku, ale także wyróżniają się wieloma innymi zaletami, z których 3 najważniejsze omawiamy poniżej.
Czym jest dach prefabrykowany?
Dachy prefabrykowane są konstrukcją, która bazuje na krokwiach dachowych wykończonych za pomocą obłożeń zewnętrznych oraz wewnętrznych. W przypadku pierwszych z nich stanowić je może specjalna płyta spełniająca odpowiednie parametry izolacyjne zarówno pod względem izolacji cieplnej, jak i akustycznej. Dzięki niej redukowane jest także powstawanie mostków termicznych, wychładzających poddasze.
Jeśli chodzi natomiast o wewnętrzną okładzinę, z jakiej składa się dach prefabrykowany, jest nią najczęściej mata termoizolacyjna ALU odbijająca promieniowanie cieplne oraz wzmacniając tym samym izolacje dachu. Wypełnieniem przestrzeni między tymi dwoma warstwami jest natomiast materiał izolacyjny, taki jak np. wełna celulozowa. Przez co dach prefabrykowany składa się dzięki temu z trzech warstw — zewnętrznej, rdzenia oraz wewnętrznej.
Jakie są 3 najważniejsze zalety dachów prefabrykowanych?
Za zastosowaniem prefabrykowanych dachów, jakie wykonuje, chociażby producent gotowych domów drewnianych ITS z Koszalina przemawiają przede wszystkim kwestie związane z czasem ich wykonania. Ich montaż trwa bowiem zaledwie kilka dni, w porównaniu do wykonania tradycyjnego dachu zajmującego kilka miesięcy jest to więc ogromna oszczędność czasu.
Dodatkowo dachy prefabrykowane są także o wiele trwalsze od klasycznych rozwiązań, gdyż powstają one z wysoko wyselekcjonowanych materiałów z zastosowaniem odpowiednich technologii, sprawiających, że spełniają one restrykcyjne normy zarówno pod względem ich bezpieczeństwa, jak i trwałości oraz odporności na starzenie się.
Ostatnią z najważniejszych zalet, jakimi wyróżniają się dachy prefabrykowane, jest ich izolacyjność termiczna, wynikająca z trójwarstwowej budowy. Montując je, nie trzeba więc obawiać się powstawania mostków termicznych, które generują straty energii w budynkach.
Podsumowując, wykonanie prefabrykowanego dachu jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnej konstrukcji przede wszystkim ze względu na specyfikę jego budowy oraz czas potrzebny do jego wykonania. Nie ma więc nic w tym dziwnego, że coraz większa liczba inwestorów decyduje się na zastosowanie w swoich budynkach dachów prefabrykowanych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana