Dachówka czy blachodachówka? Zalety i wady
Budowa domu obejmuje montaż pokrycia dachowego. Lepiej wybrać dachówkę czy blachodachówkę? Nie o wygląd w końcu chodzi, ale o funkcjonalność. Jakie są zalety i wady dachówki oraz blachodachówki? Jakie najlepiej wybrać do nich podłoże? Jak wygląda ich czyszczenie, dowiesz się z naszego artykułu. Wyjaśniamy, czym się od siebie różnią. Zapraszamy do lektury naszej publikacji.
Jakie są zalety i wady blachodachówki?
Jak się okazuje, blachodachówka modułowa jest odporna na nasiąkanie wilgocią, przez co jej ciężar jest stały w każdych warunkach pogodowych. Blacha dachowa jest przy tym ochroniona przed zarysowaniami czy korozją. Przy tym zapewniona jest wytrzymałość koloru. W celu zwiększenia wytrzymałości pokrywa się nią warstwą zabezpieczającą. Najczęściej jest ona wykonana ze sztucznego tworzywa. Może nim być poliester lub plastizol. Co więcej, niektóre rodzaje dodatkowo zabezpiecza się lakierem również od spodu. Ochrania się je przed działaniem pary wodnej.
Warto wiedzieć, że na rynku można spotkać blachodachówki, które są wykończone specjalną posypką. Dzięki temu wyglądają jak dachówki ceramiczne lub bitumiczne, gont czy kamienny łupek. Taka blacha będzie jednak droższa, gdyż pokrywa się ją akrylową żywicą, którą wzbogaca się o grzybobójcze dodatki. W ten sposób powierzchnia blachy będzie tylko nieznacznie połyskiwać. Przy tym będzie odporna na porastanie mchem. Dobrze jest brać pod uwagę właściwości blachy. Pod wpływem wysokiej temperatury jej struktura się rozszerza. Oznacza to właściwy dobór czy instalację pokrycia dachowego.
Jakie są zalety i wady dachówki?
Dachówki cechują się twardością i wytrzymałością. Nie łamią się ani nie gną pod wpływem śniegu czy człowieka. Najcieńsze i najsłabsze są dachówki karpiówki. Ogólnie są kruche, dlatego należy uważać w trakcie przewozu czy instalacji. Położone na dachu mogą stworzyć mocne i wytrzymałe pokrycie dachowe. Przy tym wchłaniają wodę. Nie pokryte warstwą wykończeniową dachówki bardziej nasiąkają. Czynniki atmosferyczne nie będą im straszne dzięki dodatkowej warstwie. Zmniejsza również ich nasiąkliwość. Są przy tym odporne na mróz. Warstwa ochronna dachówki cementowej zabezpieczy je przed porostem mchu, przez co zostanie wydłużona ich trwałość.
Jakie wybrać podłoże pod dachówki i blachodachówki?
Zamiast podłoża z deskowania używa się łat i folii przepuszczającej parę wodną. Jest to tańsze rozwiązanie. Podobnie na łatach i kontrłatach układa się blachodachówkę. Odległość od siebie łat ustala producent. Łaty tworzy się zwykle z drewna. Można także zastosować łaty ze stali ocynkowanej. Są one jednak droższe od drewnianych.
Jak wygląda czyszczenie dachówek i blachodachówek?
Po ułożeniu blachodachówki sprawdź, czy nie mają żadnych uszkodzeń. W innym przypadku trzeba je będzie wyczyścić. W tym celu najlepiej pomalować je farbą renowacyjną. Inaczej dojdzie do powstania rdzy. Po 5-7 latach dobrze jest dach umyć. Wodę lej od kalenic w dół oraz na boki. Lepiej unikaj czyszczenia blachodachówek poprzez polewanie wodą z węża przed domem. Dzięki temu zapobiegniesz zamoczeniu ocieplenia. W czasie mycia zadaszenia nie szoruj powierzchni, ponieważ mogą powstać zarysowania. W sytuacji, gdy minie okres na gwarancję, a blachodachówka będzie zniszczona, zaleca się pomalować ją farbą podkładową i nawierzchniową. Miękka szczotka natomiast pozwoli zmieść śnieg z dachu.
Z kolei dachówki ceramiczne o różnych cenach mogą porastać mchem. W tym celu usuwa się go szczotką ryżową oraz odpowiednim preparatem. W innym przypadku możesz użyć detergentów. Specjaliści z firm stosują sprężone czyszczenie bądź piaskiem, który nadmuchuje się pod wysokim ciśnieniem. Dachówki barwione lub naturalne możesz impregnować ochronnymi preparatami. W ten sposób zabezpieczysz je przed glonami i mchem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana