Dachówka ceramiczna a cementowa. Porównanie
Dachówka ceramiczna i cementowa to równie popularne materiały wykończenia połaci dachu. Na pierwszy rzut oka trudno jest je rozpoznać, podobne są także ich podstawowe parametry techniczne. Niemniej jednak powstają z zupełnie innych surowców, co przekłada się na różnice w jakości i trwałości. Jaką zatem dachówkę wybrać?
Dachówka ceramiczna. Z czego jest wykonana?
Dachówki ceramiczne powstają z różnych glin, czyli naturalnych surowców, które poddawane są formowaniu, następnie suszeniu i wypalaniu w bardzo wysokiej temperaturze. Glazurowanie i angobowanie to metody obróbki, które powodują zmianę koloru na inny niż naturalny oraz uszlachetnienie powłoki. Matowe wykończenie pozwala uzyskać mieszanka minerałów i tlenków metali, a rozdrobnione szkliwo przyczynia się do uzyskania efektu połysku, charakterystycznego dla dachówek ceramicznych glazurowanych. Dachówki ceramiczne mogą zatem występować w różnych kolorach i standardach wykończenia oraz w rozmaitych kształtach, dzięki czemu można je dobrać do każdego stylu architektonicznego. Dostawcą dachówek ceramicznych jest hurtownia pokryć dachowych Novy Dach, która oferuje transport swoich wyrobów oraz dokładne pomiary i kosztorysowanie. Dachówka ceramiczna z Gryfic cechuje się dobrą trwałością i wysoką jakością, jest niskonasiąkliwa i odporna na mróz.
Z czego jest dachówka betonowa?
Dachówki betonowe inaczej nazywane są cementowymi, a to oznacza, że powstają głównie z cementu. Do ich produkcji stosuje się cement portlandzki, który łączy się z piaskiem, wodą i pigmentami. Gotowa zaprawa trafia do form, gdzie poddawana jest osuszaniu. Barwioną w masie dachówkę betonową wytwarza się na skutek co najmniej dwukrotnego nałożenia powłoki z farby akrylowej. Powierzchnia dobrej jakościowo dachówki cementowej powinna być porowata, co wpływa na niski stopień nasiąkliwości i odpowiednią mrozoodporność.
Która dachówka lepsza, betonowa czy ceramiczna?
Dachówka, pomimo że kojarzy się z tradycyjnymi wykończeniami, jest materiałem, po który coraz częściej sięga się w nowoczesnym budownictwie. Podstawowa różnica pomiędzy dachówką ceramiczną a cementową tkwi w trwałości. Przyjmuje się bowiem, że ceramika wytrzyma bez szwanku okres 100 lat, a beton około 70 lat. Decydując się na dachówkę ceramiczną, można liczyć nawet na 50-letnią gwarancję, co stanowi o jej przewadze w stosunku do pozostałych pokryć dachowych. Dachówki ceramiczne występują w bogatej kolorystyce i przeróżnych kształtach. Ułożone z dachówki pokrycie jest szczelne i trwałe, dachówki są niepalne, dobrze izolują hałas i znoszą zmienne warunki atmosferyczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana