Dach z blachodachówki: jak utrzymać go w czystości?
Blachodachówka doskonale sprawdzi się jako pokrycie dachowe w przypadku większości polskich domów, niezależnie od regionu. Dlaczego? Bo cechuje się trwałością oraz atrakcyjną ceną. Niestety takie pokrycie dachowe, podobnie jak inne, trzeba od czasu do czasu czyścić. W jaki sposób to robić, by osiągnąć najlepszy efekt? Czy robić to samodzielnie, czy z pomocą fachowców?
Z jakimi zabrudzeniami na dachu najczęściej ma się do czynienia?
Na dachu mogą gromadzić się różnego typu zanieczyszczenia o zróżnicowanym pochodzeniu. Zaliczają się do nich na przykład:
ptasie odchody,
soki i pyłki drzew oraz innych roślin,
mchy i porosty,
zabrudzenia emisyjne (pył, sadza).
Szczególnie niebezpieczne z punktu widzenia trwałości pokrycia z blachodachówki są te ostatnie. W kontakcie z promieniami słonecznymi przyczyniają się one bowiem do stopniowego rozpadania się powłoki ochronnej. Tymczasem zniszczona powierzchnia jest bardziej narażona na przeciekanie oraz na korozję.
Niestety równie niekorzystne jest działanie wspomnianych mchów i porostów, które gromadzą wilgoć, przez co pokrycie ma nieustanny kontakt z wodą. Oczywiście jest to niekorzystne, szczególnie w okresie dużych mrozów, bo grozi to licznymi pęknięciami.
Jak czyścić blachodachówkę?
Ze względu na charakter prac czyszczenie blachodachówki najczęściej powierza się wyspecjalizowanym do tego firmom. Fachowcy stosują metodę alpinistyczną lub korzystają w tym celu z podnośników koszowych.
Najczęściej do mycia wykorzystuje się specjalne myjki, które zmywają dach wodą pod dużym ciśnieniem. Czasami, gdy zabrudzenia są wyjątkowo uciążliwe, używa się preparatów chemicznych lub szczotką i detergentem.
Na koniec przygotowuje się powierzchnię do malowania, które niezbędne dla zahamowania zjawiska korozji.
Blachodachówka – czemu warto w nią inwestować?
Blachodachówka wyróżnia się ponadprzeciętną trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne, między innymi na niskie temperatury, ulewne deszcze, opady śniegu, czy wichury.
Pokrycie blaszane zamówione u właściwego dostawcy, takiego jak Techbud Filipiak, bez obaw przetrwa nawet kilkadziesiąt lat bez konieczności wdrażania kosztownych prac remontowych.
Warto więc rozważyć taką inwestycję, szczególnie zważając na korzystną cenę za metr kwadratowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana