Co to jest uszczelniacz dekarski?
Wszystkie elementy pokrycia dachowego powinny być wykonane z materiałów gwarantujących uzyskanie powierzchni zachowującej pełną szczelność i chroniącej przed przenikaniem wody do niżej położonych elementów, a zwłaszcza termoizolacji oraz więźby dachowej. W wielu miejscach na dachu występują jednak rozmaite przejścia i łączenia, które wymagają zastosowania dodatkowych preparatów zabezpieczających w tym sprawdzonych uszczelniaczy dekarskich.
Dlaczego uszczelniacze dekarskie okażą się niezbędne?
Elementy poszycia dachowego są łączone tak, by ściekająca woda nie dostawała się do przerw między nimi. Jest to osiągane przez układanie poszczególnych dachówek czy blachodachówek na zakładkę oraz wykonywanie w nich odpowiednich złączek i przetłoczeń eliminujących zjawisko podciekania. W przypadku blachy płaskiej stosowane są łączenia na rąbek stojący lub leżący, gdzie za utrzymanie szczelności odpowiada kilkukrotne zawinięcie wokół siebie krawędzi obu części. Przy materiałach takich jak gonty czy papa używane są substancje bitumiczne, które przylegają do podłoża, jednocześnie tworząc barierę dla wody. Nie można jednak zapominać, że pokrycie dachowe to również obróbki blacharskie, które pojawiają się m.in. wokół kominów dymowych i wentylacyjnych, okien dachowych, wyłazów czy przy attykach i murkach, a ponadto w koszach dachowych. Są wykonywane z metalu lub tworzywa sztucznego, a ich rolą jest niedopuszczenie do powstania nieszczelności. Są one przygotowywane tak, że ich część zachodzi na pokrycie, a część jest łączona z przegrodą. Do połączenia powierzchni niezbędna będzie substancja wodoszczelna, elastyczna i dobrze przylegająca do materiałów budowlanych. Funkcję tą pełni uszczelniacz, będący jednym z nieodzownych akcesoriów dekarskich. Sklep internetowy Karolewscy zapewnia szeroki wybór chemii budowlanej, w tym uszczelniaczy.
Charakterystyka uszczelniaczy dekarskich
Uszczelniacze dekarskie dostępne m.in. w firmie Henryk Karolewski Hurtownia Art. Metalowych to środki wodoodporne, które są wytrzymałe na niskie i wysokie temperatury oraz promieniowanie UV, a ich cechą charakterystyczną jest znakomite przyleganie do rozmaitych powierzchni oraz zachowywanie elastyczności. Uszczelniacze powstają na bazie substancji bitumicznych, silikonu, a także kauczuku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana